Candida albicans

Dolegliwości, jakie odczuwasz, nie wzięły się z same z siebie. Mają swoją przyczynę, która zaburza funkcjonowanie organizmu i wywołuje przez to chorobę. Już starożytna medycyna chińska opisywała tzw. złodziei zdrowia, czyli właśnie przyczyny chorób, wyróżniając destrukcyjne emocje, wpływy pogody oraz błędy w jedzeniu!  

Candida jako grzyb 

Candida albicans - bielnik biały to pasożytniczy grzyb drożdzowy.

Candida albicans jest grzybem drożdzopodbnym posiadającym dwie formy wzrostu. Jedna to forma drożdżowa, druga - forma nitkowata, mycelialna.

Początkowe stany infekcji są związane z formą drożdżową, późniejsze w miarę wzrostu są związane z formą mycelialną. Wówczas drożdze zaczynają wypuszczać "niteczki", które następnie przedostają się do różnych części organizmu, gdzie wywołują poważne zaburzenia. 

 

Rozwój grzybicy

Grzyby candida albicans znajdują się w układzie pokarmowym 40-80% populacji i w niewielkich ilościach nie zagrażają prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu człowieka.

Jeśli natomiast dojdzie do zaburzenia równowagi organizmu,grzyby te zaczynają się rozmnażać i osiedlać na ściankach jelita grubego, skąd za pośrednictwem krwioobiegu krążą po organizmie człowieka szukając najbardziej sprzyjających warunków do dalszego rozwoju.

Do zasiedlenia wybierają  najcieplejsze i najbardziej wilgotne części organizmu człowieka. Ich rozwój może być miejscowy bądź mogą rozwijać się w określonym obszarze ciała bądź zająć cały jego obszar wywołując kandydozę ogólnoustrojową. 

 

Obrona organizmu przeciwko grzybicy

Linię obrony przeciwko candida albicans stanowią dwie podstawowe sprawy

  • odpowiednia flora bakteryjna układu pokarmowego i moczowego - szczególnie wystarczająca ilość bakterii kwasu mlekowego takich jak Lactobactillus Acidophilus czy Bifidobakterium, które walcząc z grzybami o pożywienie nie dopuszczają do ich nadmiernego wzrostu. 
  • odporność komórkowa i humoralna, sprawny proces fagocytozy